Wpływ roweru na rozwój umysłowy.

Wpływ roweru na rozwój umysłowy.

Przekonaj się do aktywności fizycznej, to jeden z najlepszych prezentów, jaki możesz sobie zrobić. My sugerujemy wybrać rower o którym ogólnie wiadomo,że pozytywnie wpływa na rozwój fizyczny. Mniej znany jest fakt, że kolarstwo to świetny trening dla mózgu.

  Badania uczonych z Uniwersytetu w Utrechcie wykazały, że regularne korzystanie z roweru pozytywnie wpływa na funkcjonowanie tzw. istoty białej w mózgu, która odpowiada za prawidłowe przewodzenie impulsów nerwowych. Regularne pedałowanie przyśpiesza przekazywanie informacji między neuronami. Konsekwencją tego jest zwiększenie umiejętności uczenia się i koncentracji.
   Badania nad korzyściami jazdy na rowerze badali też naukowcy z Tajwanu. Wyniki ich badań udowodniły, że regularna jazda na jednośladzie podnosi poziom białka BDNF w mózgu. Jest to wydzielana przez neurony substancja, która spowalnia procesy starzenia oraz zmniejsza problemy związane z chorobami neurologicznymi. Wysoki poziom BDNF poprawia nastrój, pamięć i tzw. pamięć kognitywną. Jest to umiejętność podejmowania decyzji w sytuacjach niepewnych i nieprzewidywalnych.
   Naukowcy z Illinois wykazali, że po pół roku codziennej jazdy na rowerze zwiększył się o 2 procent hipokamp (element układu limbicznego odpowiedzialny głównie za pamięć). A zdolność zapamiętywania o 15 - 20 procent.
   Powyższe zalety jazdy na rowerze są szczególnie istotne dla osób starzejących się. Bo przeciwdziałają naturalnemu obniżeniu funkcji mózgu, który postępuje wraz z wiekiem. Udowodniono naukowo, że mózg osób między 60 a 70 rokiem życia regularnie uprawiających sport jest młodszy niż osób, które tego nie robią.
   Jazda na rowerze polepsza też samopoczucie. Ponieważ czasie wysiłku fizycznego powstają duże ilości dopaminy, nazywa się ją "przekaźnikiem przyjemności" i serotoniny, która odpowiada za dobre samopoczucie. Po skończonym wysiłku w organizmie uwalniają się endorfiny, znane jako "hormony szczęścia". Dzięki nim ludzie odczuwają radość i zadowolenie.
Dotleniony mózg jest w stanie lepiej poradzić sobie ze stresem, wzmaga pomysłowość i jasność myślenia. Wysiłek w trakcie jazdy na rowerze przekłada się na lepszy sen. Bowiem w trakcie aktywności fizycznej rozpada się kortyzol - hormon stresu.
   Aby osiągnąć wyżej wymienione efekty jazda na rowerze nie ma być intensywna i długa. Wystarczy 30 minut jazdy w umiarkowanym tempie każdego dnia.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl